kcmcolors - en to ro translation catalogue (188 entries)

en:  * %1 (current color scheme)
ro:  * %1 (schema de culori actuală)

en: &Enter a name for the color scheme:
ro: Introduc&eți o denumire pentru schema de culori:

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
ro: De pe tapetul actual

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
ro: Există deja o schemă de culori cu acea denumire.
    Doriți să o suprascrieți?

en: Accent color
ro: Culoare de accent

en: Active Text
ro: Text activ

en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
ro: Text activ pe fundal activ
    (Notă: Fundalul activ este derivat din textul activ și nu poate fi configurat separat momentan)

en: Active Text on Normal Background
ro: Text activ pe fundal normal

en: Active Titlebar
ro: Bară de titlu - Activă

en: Active Titlebar Secondary
ro: Bară de titlu secundară - Activă

en: Active Titlebar Text
ro: Text bară de titlu - Activă

en: All Schemes
ro: Toate schemele

en: Alternate Background
ro: Fundal alternativ

en: Apply &effects to inactive windows
ro: Aplică &efectele pe ferestre inactive

en: Button
ro: Buton

en: Button Background
ro: Fundal buton

en: Button Text
ro: Text buton

en: Button text on Button Background
ro: Text buton pe fundal buton

en: Choose custom accent color
ro: Alege culoare de accent personalizată

en: Color Scheme Files (*.colors)
ro: Fișiere cu scheme de culori (*.colors)

en: Color scheme installed successfully.
ro: Schema de culori a fost instalată cu succes.

en: Color scheme name
ro: Denumirea schemei de culori

en: Color set:
ro: Set de culori:

en: Color:
ro: Culoare:

en: Colors
ro: Culori

en: Colorset to view/modify
ro: Setul de culori de vizualizat/modificat

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
ro: Tematica „%1” nu a putut fi găsită. Tematica trebuie să fie una dintre următoarele opțiuni: %2

en: Custom:
ro: Personalizată:

en: Dark Schemes
ro: Scheme întunecate

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled color
ro: Culoare - Dezactivat

en: Disabled color effect amount
ro: Cantitatea efectului de culoare - Dezactivat

en: Disabled color effect type
ro: Tipul efectului de culoare - Dezactivat

en: Disabled contrast amount
ro: Cantitate contrast - Dezactivat

en: Disabled contrast type
ro: Tip contrast - Dezactivat

en: Disabled intensity effect amount
ro: Cantitatea efectului de intensitate - Dezactivat

en: Disabled intensity effect type
ro: Tipul efectului de intensitate - Dezactivat

en: Disabled text
ro: Text dezactivat

en: Edit Color Scheme…
ro: Modifică schema de culori…

en: Error
ro: Eroare

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
ro: Copierea schemei de culori în dosarul de date „color-scheme” a eșuat.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
ro: Crearea dosarului de date „color-scheme” a eșuat.

en: Focus Decoration
ro: Decorație la focalizare

en: Focus on Normal Background
ro: Focalizare pe fundal normal

en: From current color scheme
ro: Din schema de culori actuală

en: Get New Color Schemes…
ro: Obține scheme noi de culori…

en: Highlighted text
ro: Text evidențiat

en: Hover Decoration
ro: Decorație la planare

en: Hover on Normal Background
ro: Planare pe fundal normal

[ctx: Hyperlink]
en: link
ro: legătură

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Inactive Text
ro: Text inactiv

en: Inactive Text on Alternate Background
ro: Text inactiv pe fundal alternativ

en: Inactive Text on Normal Background
ro: Text inactiv pe fundal normal

en: Inactive Titlebar
ro: Bară de titlu - Inactivă

en: Inactive Titlebar Secondary
ro: Bară de titlu secundar - Inactivă

en: Inactive Titlebar Text
ro: Text bară de titlu - Inactivă

en: Install from File…
ro: Instalează din fișier…

en: Intensity:
ro: Intensitate:

en: Invalid accent color
ro: Culoare de accent nevalidă

en: KCM code (reused in here)
ro: Cod KCM (reutilizat aici)

en: Light Schemes
ro: Scheme luminoase

en: Link Text
ro: Text legătură

en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
ro: Text legătură pe fundal legătură
    (Notă: Fundalul legăturii este derivat din textul legăturii și nu poate fi configurat separat momentan)

en: Link Text on Normal Background
ro: Text legătură pe fundal normal

en: Make window titlebars a&ccent-colored
ro: Fă barele de titlu ale ferestrelor să aibă culoare de a&ccent

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
ro: Face dialogul ca dialogul să fie tranzitoriu pentru altă fereastră de aplicație specificată prin manipulant

en: Maximum
ro: Maxim

en: Minimum
ro: Minim

en: Negative Text
ro: Text negativ

en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
ro: Text negativ pe fundal negativ
    (Notă: Fundalul negativ este derivat din textul negativ și nu poate fi configurat separat momentan)

en: Negative Text on Normal Background
ro: Text negativ pe fundal normal

en: Neutral Text
ro: Text neutru

en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
ro: Text neutru pe fundal neutru
    (Notă: Fundalul neutru este derivat din textul neutru și nu poate fi configurat separat momentan)

en: Neutral Text on Normal Background
ro: Text neutru pe fundal normal

en: New Row
ro: Rând nou

en: Normal Background
ro: Fundal normal

en: Normal Text
ro: Text normal

en: Normal Text on Normal Background
ro: Text normal pe fundal normal

en: Normal text
ro: Text normal

en: Open Color Scheme
ro: Deschide schema de culori

en: Options
ro: Opțiuni

en: Positive Text
ro: Text pozitiv

en: Positive Text on Normal Background
ro: Text pozitiv pe fundal normal

en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
ro: Text pozitiv pe fundal pozitiv
    (Notă: Fundalul pozitiv este derivat din textul pozitiv și nu poate fi configurat separat momentan)

en: Remove Color Scheme
ro: Elimină schema de culori

en: Restore Color Scheme
ro: Restabilește schema de culori

en: Save Color Scheme
ro: Salvare schemă de culori

en: Scheme not found, falling back to current one.
ro: Schema nu a fost găsită, se revine la cea actuală.

en: Scheme to edit or to use as a base.
ro: Schema de modificat sau de folosit ca bază.

en: Selection Active Text against Selection Normal Background
ro: Text activ al selecției pe fundal normal al selecției

en: Selection Background
ro: Fundal selecție

en: Selection Inactive Text
ro: Text inactiv al selecției

en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
ro: Text inactiv al selecției pe fundal normal al selecției

en: Selection Link Text against Selection Normal Background
ro: Selecție legătură de text pe fundal normal de selecție

en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
ro: Text negativ al selecției pe fundal normal al selecției

en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
ro: Text neutru al selecției pe fundal normal al selecției

en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
ro: Selecție normală de text pe fundal normal de selecție

en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
ro: Text pozitiv al selecției pe fundal normal al selecției

en: Selection Text
ro: Text selecție

en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
ro: Text vizitat al selecției pe fundal normal al selecției

en: Shade sorted column &in lists
ro: Umbrește coloana sortată în l&iste

en: Shading
ro: Umbrire

en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
ro: Umbrirea cadrelor și efecte de luminozitate („3D”)

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
ro: Arată butonul „Aplică” care salvează modificările fără confirmare (spre deosebire de butonul „Salvează ca”)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
ro: Arată toate schemele de culori disponibile în sistem (și care e tematica actuală)

en: Successfully applied the accent color %1
ro: Culoarea de accent %1 a fost aplicată cu succes

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
ro: Schema de culori %1 a fost aplicată cu succes la sesiunea Plasma actuală

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
ro: Schema de culori „%1” nu e instalată. Se alege în schimb tematica implicită.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
ro: Fișierul pe care ați încercat să-l alegeți ca schemă, %1, nu a putut fi identificat ca schemă de culori.

en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
ro: Ultima culoare de accent personalizată folosită înainte ca utilizatorul să schimbe la culoarea generată din tapet sau culoarea implicită

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
ro: Denumirea culorii de accent pe care ați ales-o. Sunt susținute denumiri de culori SVG (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) și coduri de culori hexazecimale. Includeți codul hexazecimal în ghilimele dacă există posibilitatea de expansiune în interpretor

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
ro: Denumirea schemei de culori pe care doriți s-o stabiliți pentru sesiunea Plasma actuală (transmiterea unei căi complete va duce la folosirea ultimei componente a căii)

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
ro: Tematica cerută „%1” e stabilită deja ca tematică pentru sesiunea Plasma actuală.

en: This file is not a color scheme file.
ro: Acest fișier nu e o schemă de culori

en: This module lets you choose the color scheme.
ro: Acest modul vă permite să alegeți schema de culori.

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
ro: Această unealtă vă permite să stabiliți schema de culori a sesiunii Plasma actuale, fără a o stabili din greșeală la una indisponibilă sau care e deja stabilită.

en: Tint all colors with accent color
ro: Nuanțează toate culorile cu culoarea de accent

en: Tint strength:
ro: Intensitatea nuanței:

en: Tooltip Background
ro: Fundal indiciu

en: Tooltip Text
ro: Text indiciu

en: Unable to create a temporary file.
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar.

en: Unable to download the color scheme: %1
ro: Nu s-a putut descărca schema de culori: %1

en: Unsaved changes
ro: Modificări nesalvate

en: Use accent color:
ro: Folosește culoare de accent:

en: Use different colors for in&active selections
ro: Folosește culori diferite pentru selecții in&active

en: Utility creation
ro: Creare utilitar

en: Utility to edit and create color schemes
ro: Utilitar pentru modificat și creat scheme de culori

en: Varies
ro: Variază

en: View Active Text against View Normal Background
ro: Text activ de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Background
ro: Fundal vizualizare

en: View Inactive Text against View Normal Background
ro: Text inactiv de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Link Text against View Normal Background
ro: Text legătură de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Negative Text against View Normal Background
ro: Text negativ de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Neutral Text against View Normal Background
ro: Text neutru de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Normal Text against View Normal Background
ro: Text normal de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Positive Text against View Normal Background
ro: Text pozitiv de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: View Text
ro: Text vizualizare

en: View Visited Text against View Normal Background
ro: Text vizitat de vizualizare pe fundal normal de vizualizare

en: Visited Text
ro: Text vizitat

en: Visited Text on Normal Background
ro: Text vizitat pe fundal normal

en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
ro: Text vizitat pe fundal vizitat
    (Notă: Fundalul vizitat este derivat din textul vizitat și nu poate fi configurat separat momentan)

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
ro: vizitat

en: Whether accent color from wallpaper should be applied
ro: Dacă să fie aplicată culoarea de accent de pe tapet

en: Window Background
ro: Fundal fereastră

en: Window Text
ro: Text fereastră

en: Window Title
ro: Titlu fereastră

en: Window text
ro: Text fereastră

en: Window text on Window Background
ro: Text fereastră pe fundal fereastră

en: You do not have permission to overwrite that scheme
ro: Nu aveți permisiunea să suprascrieți acea schemă

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
ro: Ați reușit să transmiteți o denumire goală pentru schema de culori. Acest comportament nu e susținut.

en: You have the following color schemes on your system:
ro: Aveți următoarele scheme de culori în acest sistem:

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
ro: Aveți modificări nesalvate. Sigur doriți să terminați?

[ctx: color-kcm-preview]
en: Normal text
ro: Text normal

[ctx: color-kcm-preview]
en: Push Button
ro: Buton

[ctx: color-kcm-preview]
en: Selected text
ro: Text selectat

[ctx: color-kcm-preview]
en: Window text
ro: Text fereastră

[ctx: color-kcm-preview]
en: link
ro: legătură

[ctx: color-kcm-preview]
en: visited
ro: vizitat

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: active
ro: activ

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: alternate
ro: alternativ

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: focus
ro: focalizare

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: hover
ro: planare

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: inactive
ro: inactiv

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: link
ro: legătură

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: negative
ro: negativ

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: neutral
ro: neutru

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: positive
ro: pozitiv

[ctx: color-kcm-set-preview]
en: visited
ro: vizitat

[ctx: color-sets]
en: Button
ro: Buton

[ctx: color-sets]
en: Common Colors
ro: Culori obișnuite

[ctx: color-sets]
en: Complementary
ro: Complementar

[ctx: color-sets]
en: Header
ro: Antet

[ctx: color-sets]
en: Selection
ro: Selecție

[ctx: color-sets]
en: Tooltip
ro: Indiciu

[ctx: color-sets]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: color-sets]
en: Window
ro: Fereastră

[ctx: disabled color effect]
en: Desaturate
ro: Desaturare

[ctx: disabled color effect]
en: Fade
ro: Estompare

[ctx: disabled color effect]
en: Tint
ro: Tentă

[ctx: disabled contrast]
en: Fade
ro: Atenuare

[ctx: disabled contrast]
en: Tint
ro: Tentă

[ctx: disabled intensity effect]
en: Darken
ro: Întunecare

[ctx: disabled intensity effect]
en: Lighten
ro: Iluminare

[ctx: disabled intensity effect]
en: Shade
ro: Umbrire

[ctx: no disabled color effect]
en: None
ro: Fără

[ctx: no disabled contrast]
en: None
ro: Fără

[ctx: no disabled intensity effect]
en: None
ro: Fără
