MATE Desktop Environment - en to el translation catalogue (647 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
el: 
    ...Πάρα πολλά λάθη για εμφάνιση...

en:  (another copy)
el: (και άλλο αντίγραφο)

en:  (copy)
el:  (αντίγραφο)

en:  (invalid Unicode)
el:  (μη έγκυρο Unicode)

en:  - Browse and monitor logs
el: - Εξερεύνηση και παρακολούθηση καταγραφών

en:  - Look up words in dictionaries
el: - Αναζήτηση λέξης στα λεξικά

en: "%s" in %s
el: "%s" σε %s

en: "%s" is not a valid folder
el: Το %s δεν είναι έγκυρος φάκελος

en: %'d File Found | %'d Files Found
el[0]: Βρέθηκε %'d αρχείο
el[1]: Βρέθηκαν %'d αρχεία

en: %'d file found | %'d files found
el[0]: Βρέθηκε %'d αρχείο
el[1]: Βρέθηκαν %'d αρχεία

en: %5d item | %5d items
el[0]: %5d αντικείμενο
el[1]: %5d αντικείμενα

en: %d lines (%s) - %s
el: %d γραμμές (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (%drd copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (%dst copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (%dth copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (another copy)%s
el: %s (και άλλο αντίγραφο)%s

en: %s (copy)%s
el: %s (αντίγραφο) %s

en: %s - Dictionary
el: %s - Λεξικό

en: (stopped)
el: (διακόπηκε)

en: - the MATE Search Tool
el: - το εργαλείο αναζήτησης του MATE

en: <p> As its name implies, Disk Usage Analyzer is a graphical utility that you can use to view and monitor your disk usage and folder structure. It displays summary information in ring or treemap charts. </p> <p> You can perform scans on a file system, your home or any other folder - local or remote. There is also an option to constantly monitor any external changes to the home directory and warn the user if a file is added/removed. </p>
el: </p> Όπως υποδηλώνει το όνομά του, ο Αναλυτής Χρήσης Δίσκου είναι ένα γραφικό βοηθητικό πρόγραμμα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να δείτε και να παρακολουθήσετε τη χρήση του δίσκου σας και τη δομή του φακέλου. Εμφανίζει συνοπτικές πληροφορίες σε δακτύλιο ή treemap διαγράμματα. </p> </p> Μπορείτε να εκτελέσετε σαρώσεις σε ένα σύστημα αρχείων, στον αρχικό σας ή οποιοδήποτε άλλο φάκελο - τοπικά ή απομακρυσμένα. Υπάρχει επίσης μια επιλογή για να παρακολουθεί συνεχώς όλες τις εξωτερικές αλλαγές στον αρχικό κατάλογο και προειδοποιεί τον χρήστη εάν ένα αρχείο έχει προστεθεί/αφαιρεθεί. </p>

en: <p> MATE Dictionary allows you to look up words in on-line dictionaries. It comes preconfigured with a list of Dict servers (RFC 2229), to which you can add your own sources, while you can select specific servers for a specific query. </p>
el: <p> Το Λεξικό MATE σας επιτρέπει να αναζητήσετε λέξεις σε λεξικά απευθείας σύνδεσης. Έρχεται προρυθμισμένο με μία λίστα από διακομιστές λεξικών (RFC 2229), στους οποίους μπορείτε να προσθέσετε τις δικές σας πηγές, ενώ μπορείτε να επιλέξετε συγκεκριμένους διακομιστές για ένα συγκεκριμένο ερώτημα. <p>

en: <p> MATE Screenshot is a simple utility that lets you capture screenshots of your desktop or of application windows. You can select to copy them to the system clipboard or save them in Portable Network Graphics (.png) image format. </p>
el: </p> Το Στιγμιότυπο MATE είναι ένα απλό εργαλείο το οποίο σας επιτρέπει να συλλάβετε στιγμιότυπα της επιφάνειας εργασίας ή παράθυρα εφαρμογών. Μπορείτε να επιλέξετε να τα αντιγράψετε στο πρόχειρο του συστήματος ή να τα αποθηκεύσετε σε μια Φορητή Διαδικτυακή Γραφική (.png) μορφή εικόνας. </p>

en: <p> MATE Search Tool is a simple but powerful utility that allows you to search for files and folders on any mounted file system. Its interface gives you instant access to a wide variety of parameters for each search, such as text contained within a file, ownership, date of modification, file size, folder exclusion, etc.. </p>
el: <p> Το Εργαλείο Αναζήτησης MATE είναι ένα απλό αλλά πανίσχυρο εργαλείο που σας επιτρέπει να αναζητήσετε για αρχεία και φακέλους σε οποιοδήποτε προσαρμοσμένο σύστημα αρχείων. Η διεπαφή σας δίνει άμεση πρόσβαση σε μία μεγάλη ποικιλία από παραμέτρους για κάθε αναζήτηση, όπως κείμενο που περιέχεται μέσα σε ένα αρχείο, μέγεθος αρχείου, αποκλεισμός φακέλου κ.λ.π. </p>

en: A definition found | %d definitions found
el[0]: Βρέθηκε ένας ορισμός
el[1]: Βρέθηκαν %d ορισμοί

en: A dictionary for MATE Desktop
el: Ένα λεξικό για την επιφάνεια εργασίας MATE

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
el: Ένα εργαλείο ανάλυσης της χρήσης δίσκων για την επιφάνεια εργασίας MATE

en: A file searching tool for MATE Desktop
el: Ένα εργαλείο αναζήτησης για το MATE

en: A graphical tool to analyze disk usage.
el: Ένα γραφικό εργαλείο για την ανάλυση της χρήσης του δίσκου.

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
el: Μια λίστα URI για κατατμήσεις που θα εξαιρούνται από τη σάρωση.

en: A locate database has probably not been created.
el: Πιθανόν να μην έχει δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων locate.

en: A screenshot utility for MATE Desktop
el: Μιαεφαρμογή για λήψη στιγμιοτύπου οθόνης για το MATE

en: A system log viewer for MATE.
el: Μια εφαρμογή προβολής καταγραφών συστήματος για το MATE.

en: A_vailable options:
el: Δια_θέσιμες επιλογές:

en: Active Chart
el: Ενεργό Διάγραμμα

en: Add Dictionary Source
el: Προσθήκης πηγής λεξικού

en: Add a new dictionary source
el: Προσθήκη μιας νέας πηγής λεξικού

en: Add new filter
el: Προσθήκη νέου φίλτρου

en: Add search option
el: Προσθήκη επιλογής αναζήτησης

en: All_ocated Space
el: Εκχωρημένος _χώρος

en: Another search is in progress
el: Μια άλλη αναζήτηση είναι σε εξέλιξη

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα μέσω της γραμμής εντολών

en: Apply _effect:
el: Εφαρμογή _εφέ:

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ανοίξετε %d έγγραφο;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ανοίξετε %d έγγραφα;

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ανοίξετε %d φάκελο;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ανοίξετε %d φακέλους;

en: Automatically start a search
el: Αυτόματη έναρξη μιας αναζήτησης

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Available St_rategies
el: Διαθέσιμες _στρατηγικές

en: Available _Databases
el: Διαθέσιμες _βάσεις δεδομένων

en: Available dictionaries
el: Διαθέσιμα λεξικά

en: Available options
el: Διαθέσιμες επιλογές:

en: Available strategies
el: Διαθέσιμες στρατηγικές

en: Background:
el: Παρασκήνιο:

en: Bad command '%s'
el: Εσφαλμένη εντολή '%s'

en: Bad parameters for command '%s'
el: Εσφαλμένες παράμετροι για την εντολή '%s'

en: Bigger text size
el: Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Border Effect
el: Εφέ περιγράμματος

en: Browse
el: Περιήγηση

en: C_opy to Clipboard
el: Αντι_γραφή στο πρόχειρο

en: Calculating percentage bars...
el: Υπολογισμός ποσοστιαίων μπαρών...

en: Can't access source file
el: Αδυναμία πρόσβασης στο αρχείο πηγής

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Αδυναμία σύνδεσης URIs εγγράφου σε μια καταχώριση επιφάνειας εργασίας 'Type=Link'

en: Can't read from "%s"
el: Αδυναμία ανάγνωσης από «%s»

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον εξυπηρετητή. Θα πρέπει να εισάγετε ένα όνομα για αυτό τον εξυπηρετητή

en: Cannot check an excluded folder!
el: Δεν είναι δυνατός ο έλεγχος φακέλων που εξαιρούνται!

en: Cannot create pixbuf image!
el: Αδυναμία δημιουργίας εικόνας pixbuf!

en: Cannot scan location "%s"
el: Αδυναμία σάρωσης τοποθεσίας "%s"

en: Changes to your home folder will not be monitored.
el: Δεν θα παρακολουθείται για αλλαγές ο αρχικός σας κατάλογος.

en: Character set conversion failed for "%s"
el: Αποτυχία μετατροπής κωδικοποίησης χαρακτήρων για "%s"

en: Chart model
el: Μοντέλο διαγράμματος

en: Chart root node
el: Κόμβος root διαγράμματος

en: Check folder sizes and available disk space
el: Έλεγχος μεγέθους φακέλων και διαθέσιμου χώρου στο δίσκο

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
el: Έλεγχος ορισμών λέξεων και ορθογραφίας σε ένα λεξικό του Διαδικτύου

en: Cl_ear
el: Ε_κκαθάριση

en: Clear definition
el: Εκκαθάριση ορισμού λέξης

en: Clear the definitions found
el: Εκκαθάριση των ορισμών που βρέθηκαν

en: Clear the list of available databases
el: Καθαρισμός της λίστας των διαθέσιμων βάσεων δεδομένων

en: Clear the list of available strategies
el: Καθαρισμός της λίστας των διαθέσιμων στρατηγικών

en: Clear the list of similar words
el: Καθαρισμός λίστας παρόμοιων λέξεων

en: Clear the search string
el: Καθαρισμός του ζητούμενου αλφαριθμητικού

en: Clear the text of the definition
el: Εκκαθάριση του κειμένου του ορισμού

en: Click to add the selected available search option.
el: Πατήστε για προσθήκη της επιλεγμένης διαθέσιμης επιλογής αναζήτησης.

en: Click to close "Search for Files".
el: Πατήστε για κλείσιμο του "Αναζήτηση για αρχεία".

en: Click to display the help manual.
el: Πατήστε για εμφάνιση του εγχειριδίου βοήθειας.

en: Click to expand or collapse the list of available options.
el: Πατήστε για ανάπτυξη η σύμπτυξη μιας λίστας των διαθέσιμων επιλογών.

en: Click to perform a search.
el: Πατήστε για αναζήτηση.

en: Click to remove the "%s" search option.
el: Πατήστε για αφαίρεση της  επιλογή αναζήτησης  "%s"

en: Click to stop a search.
el: Πατήστε για να διακόψετε την αναζήτηση

en: Click to view the dictionary window
el: Κάντε κλικ για να δείτε το παράθυρο του λεξικού

en: Client Name
el: Όνομα πελάτη

en: Close this log
el: Κλείσιμο αυτού του αρχείου καταγραφής

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
el: Συγκρουόμενες επιλογές: Τα --windows και --area δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται την ίδια στιγμή.

en: Connect to Server
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
el: Αποτυχία σύνδεσης στον εξυπηρετητή λεξικού σε %s:%d

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
el: Λήξη ορίου χρόνου σύνδεσης στον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s:%d'

en: Contains the _text
el: Περιέχει το _κείμενο

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Context
el: Περιεχόμενα

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: Could not analyze disk usage.
el: Αδυναμία ανάλυσης χρήσης του δίσκου

en: Could not delete "%s".
el: Αδυναμία διαγραφής "%s".

en: Could not detect any mount point.
el: Δεν εντοπίστηκε κάποιο σημείο προσάρτησης.

en: Could not initialize monitoring
el: Αδυναμία αρχικοποίησης παρακολούθησης

en: Could not move "%s" to the Trash
el: Αδυναμία μετακίνησης "%s" στα απορρίμματα

en: Could not move "%s" to trash.
el: Αδυναμία μετακίνησης "%s" στα απορρίμματα.

en: Could not move file to the Trash
el: Αδυναμία μετακίνησης αρχείου στα απορρίμματα

en: Could not open document "%s".
el: Αδυναμία ανοίγματος εγγράφου  "%s".

en: Could not open folder "%s"
el: Αδυναμία ανοίγματος φακέλου "%s".

en: Could not open folder "%s".
el: Αδυναμία ανοίγματος φακέλου "%s".

en: Could not open help document.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου βοήθειας.

en: Could not open the following files:
el: Αδυναμία ανοίγματος των ακόλουθων αρχείων:

en: Could not save "%s" document to "%s".
el: Αδυναμία αποθήκευσης εγγράφου   "%s" σε "%s".

en: Could not save document.
el: Αδυναμία αποθήκευσης εγγράφου.

en: Custom Location
el: Προσαρμοσμένη τοποθεσία

en: DAYS
el: ΗΜΕΡΕΣ

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Database `%s' selected
el: Επιλέχθηκε η βάση δεδομένων %s'

en: Database to use
el: Βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί

en: Date Modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Date modified more than
el: Ημερομηνία τροποποίησης μεγαλύτερη από

en: Default Dictionary Server
el: Προεπιλεγμένος εξυπηρετητής λεξικού

en: Default Window Height
el: Προεπιλεγμένο ύψος παραθύρου

en: Default Window Maximized
el: Μεγιστοποίηση προεπιλεγμένου παραθύρου

en: Default Window Width
el: Προεπιλεγμένο πλάτος παραθύρου

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
el: Ορισμός για '%s' 
      Από '%s':
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
el: Η διαγραφή του "%s" απέτυχε: %s.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Details: %s
el: Λεπτομέρειες: %s

en: Device
el: Συσκευή

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Dictionary Applet Factory
el: Μικροεφαρμογή Εργοστασίου Λεξικού

en: Dictionary Look up
el: Αναζήτηση Λεξικού

en: Dictionary Preferences
el: Προτιμήσεις λεξικού

en: Dictionary Sources
el: Πηγές λεξικού

en: Dictionary entry
el: Λήμμα λεξικού

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
el: Η πηγή λεξικού '%s' έχει μη έγκυρη μεταφορά '%s'

en: Dictionary source `%s' selected
el: Επιλέχθηκε`%s' πηγή λεξικού

en: Dictionary source does not have name
el: Η πηγή λεξικού δεν έχει όνομα

en: Dictionary source to use
el: Η πηγή λεξικού που θα χρησιμοποιηθεί

en: Dictionary sources
el: Πηγές λεξικού

en: Dictionary sources found
el: Βρέθηκαν πηγές λεξικού

en: Disable Quick Search
el: Απενεργοποίηση  γρήγορης αναζήτησης

en: Disable Quick Search Second Scan
el: Απενεργοποίηση γρήγορης αναζήτησης δευτερεύουσας σάρωσης

en: Disable _Quick Search
el: Απενεργοποίηση _γρήγορης αναζήτησης

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Disk Usage Analyzer
el: Ανάλυση χρήσης δίσκου

en: Disk Usage Analyzer Preferences
el: Προτιμήσεις ανάλυσης χρήσης δίσκου

en: Do you want to delete "%s" permanently?
el: Θέλετε την οριστική διαγραφή του "%s";

en: Double-click on the database to use
el: Διπλό κλικ στη βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί

en: Double-click on the matching strategy to use
el: Διπλό κλικ στη στρατηγική που θα χρησιμοποιηθεί

en: Double-click on the source to use
el: Διπλό κλικ στην πηγή που θα χρησιμοποιηθεί

en: Double-click on the word to look up
el: Διπλό κλικ στη λέξη που θέλετε να αναζητήσετε

en: Edit Dictionary Source
el: Επεξεργασία πηγής λεξικού

en: Edit filter
el: Επεξεργασία φίλτρου

en: Edit the currently selected dictionary source
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης πηγής λεξικού

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
el: Εφέ για προσθήκη στο περίγραμμα  (σκιά, περίγραμμα ή κανένα)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
el: Εφέ για προσθήκη στο εξωτερικό του περιγράμματος. Πιθανές τιμές είναι  "σκιά", "τίποτα", και "περίγραμμα".

en: Effect:
el: Εφέ:

en: Effects
el: Εφέ

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
el: Εισάγετε ένα όνομα αρχείου ή ένα μερικό όνομα αρχείου με ή χωρίς wildcards.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
el: Εισάγετε μια τιμή κειμένου για την επιλογή αναζήτησης "%s".

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
el: Εισάγετε μια τιμή σε %s για την επιλογή αναζήτησης  "%s"

en: Entry changed called for a non entry option!
el: Η αλλαγή εισαγωγής καλέστηκε για επιλογή που δεν επιτρέπει εισαγωγή!

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
el: Σφάλμα φόρτωσης φακέλου ορισμού UI για το πρόγραμμα στιγμιοτύπων!
    %s
    
    Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση των εργαλείων-mate

en: Error loading the help page
el: Σφάλμα φόρτωσης της σελίδας βοήθειας

en: Error parsing the search command.
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση της εντολής αναζήτησης.

en: Error running the search command.
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση της εντολής αναζήτησης.

en: Error while looking up definition
el: Σφάλμα κατά την αναζήτηση ορισμού

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
el: Σφάλμα κατά την αναζήτηση του ορισμού του "%s":
    %s

en: Error while matching
el: Σφάλμα κατά το ταίριασμα

en: Error while reading reply from server:
    %s
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση απάντησης από εξυπηρετητή:
    %s

en: Error while retrieving the definition
el: Σφάλμα κατά τη λήψη του ορισμού

en: Error while saving screenshot
el: Σφάλμα κατά το αποθήκευση στιγμιοτύπου οθόνης

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
el: Σφάλμα κατά την αποσυμπίεση της καταγραφής σε μορφή GZip. Το αρχείο μπορεί να είναι κατεστραμμένο.

en: Error while writing to '%s'
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο '%s'

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Exclude other filesystems
el: Να μη συμπεριλαμβάνει άλλα συστήματα αρχείων.

en: Excluded partitions URIs
el: URI κατατμήσεων που εξαιρούνται

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: FLAGS
el: ΣΗΜΑΙΕΣ

en: FTP (with login)
el: FTP (με σύνδεση)

en: F_ind:
el: Εύ_ρεση:

en: Factory for the dictionary applet
el: Εργοστάσιο για τη μικροεφαρμογή λεξικού

en: Failed to parse command line arguments: %s
el: Αποτυχία ανάλυσης των ορισμάτων της γραμμής εντολής: %s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
el: Αποτυχία ορισμού process group id of child %d: %s.

en: File already exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: File is empty
el: Το αρχείο είναι κενό

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filesystem Type
el: Τύπος συστήματος αρχείων

en: Filter name is empty!
el: Το όνομα του φίλτρου είναι άδειο!

en: Filter name may not contain the ':' character
el: Το όνομα του φίλτρου δε μπορεί να περιέχει το χαρακτήρα ':'

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση επο_μένου

en: Find Next
el: Εύρεση επό_μενου

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση _προηγουμένου

en: Find Previous
el: Εύρεση _προηγούμενου

en: Find a word or phrase in the document
el: Εύρεση μια λέξης ή φράσης στο κείμενο

en: Find a word or phrase in the log
el: Εύρεση μια λέξης ή φράσης στην καταγραφή

en: Find next occurrence of the search string
el: Εύρεση της επόμενης εμφάνισης του ζητούμενου αλφαριθμητικού

en: Find previous occurrence of the search string
el: Εύρεση της προηγούμενης εμφάνισης του ζητούμενου αλφαριθμητικού

en: Folder
el: Φάκελος

en: Follow symbolic links
el: Ακολούθηση συμβολικών συνδέσμων

en: Foreground:
el: Προσκήνιο:

en: GDict Options
el: Επιλογές GDict

en: GDict debugging flags to set
el: Σημαίες αποσφαλμάτωσης GDict που θα οριστούν

en: GDict debugging flags to unset
el: Σημαίες αποσφαλμάτωσης GDict που θα ακυρωθούν

en: GROUP
el: ΟΜΑΔΑ

en: Go to the first definition
el: Μετάβαση στο πρώτο ορισμό

en: Go to the last definition
el: Μετάβαση στον τελευταίο ορισμό

en: Go to the next definition
el: Μετάβαση στον επόμενο ορισμό

en: Go to the previous definition
el: Μετάβαση στο προηγούμενο ορισμό

en: Grab _after a delay of
el: Λήψη _μετά από καθυστέρηση

en: Grab a window instead of the entire screen
el: Λήψη ενός παραθύρου αντί ολόκληρης της οθόνης

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
el: Λήψη μιας περιοχής της οθόνης αντί ολόκληρης της οθόνης

en: Grab the current _window
el: Λήψη του τρέχοντος παρα_θύρου

en: Grab the whole _desktop
el: Λήψη όλης της επι_φάνειας εργασίας

en: H_ostname:
el: Όνομα _συστήματος

en: Height of the main window in pixels
el: Το ύψος του κύριου παραθύρου σε εικονοστοιχεία

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Highlight
el: Επισήμανση

en: Hostname
el: Όνομα συστήματος

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
el: Αν αντικαταστήσετε ένα υπάρχον αρχείο, τα περιεχόμενα του θα αντικατασταθούν.

en: Impossible to open the file %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του στιγμιοτύπου στο %s.
     Το σφάλμα ήταν %s
     Παρακαλώ, επιλέξτε άλλη τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: Include Border
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περίγραμμα

en: Include Pointer
el: Να συμπεριλαμβάνεται ο δείκτης

en: Include _pointer
el: Να συμπεριλαμβάνεται ο _δείκτης

en: Include the pointer in the screenshot
el: Να συμπεριλαμβάνεται ο δείκτης στο στιγμιότυπο οθόνης

en: Include the window _border
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περί_γραμμα παραθύρου

en: Include the window border with the screenshot
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περίγραμμα παραθύρου με το στιγμιότυπο οθόνης

en: Include the window manager border along with the screenshot
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περίγραμμα του διαχειριστή παραθύρων μαζί με το στιγμιότυπο οθόνης

en: Interactively set options
el: Διαδραστικός ορισμός επιλογών

en: Invalid database '%s'
el: Μη έγκυρη βάση δεδομένων  '%s'

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
el: Πέρασε μη έγκυρη επιλογή στην εντολή ταξινόμησης κατά.

en: Invalid strategy '%s'
el: Μη έγκυρη στρατηγική '%s'

en: Invalid transport type '%d'
el: Μη έγκυρος τύπος μεταφοράς '%d'

en: List View
el: Προβολή λίστας

en: List of saved filters
el: Λίστα αποθηκευμένων φίλτρων

en: List of saved regexp filters
el: Λίστα αποθηκευμένων φίλτρων regexp

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Local Only
el: Μόνο τοπικά

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
el: Εντοπισμός εγγράφων και φακέλων σε αυτό τον υπολογιστή με βάση το όνομα ή το περιεχόμενο

en: Log File Viewer
el: Παρακολούθηση αρχείων καταγραφών

en: Log Viewer
el: Παρακολούθηση Καταγραφών

en: Log file to open up on startup
el: Αρχείο καταγραφής για άνοιγμα κατά την εκκίνηση

en: Log files to open up on startup
el: Αρχείο καταγραφής για άνοιγμα κατά την εκκίνηση

en: Longdo Thai-English Dictionaries
el: Λεξικά Longdo Thai-English

en: Look _up:
el: _Αναζήτηση:

en: Look in Folder
el: Αναζήτηση σε φάκελο

en: Look in folder
el: Αναζήτηση σε φάκελο

en: Look up words in a dictionary
el: Αναζήτηση λέξης στο λεξικό

en: Look up words in dictionaries
el: Αναζήτηση λέξεων στα λεξικά

en: Lookup failed for host '%s': %s
el: Η αναζήτηση απέτυχε για το σύστημα '%s': %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
el: Η αναζήτηση απέτυχε για το σύστημα  '%s': το σύστημα δεν βρέθηκε

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
el: Η αναζήτηση απέτυχε για το όνομα συστήματος  '%s': δεν βρέθηκε κατάλληλοι πόροι

en: MATE Dictionary
el: Λεξικό MATE

en: MATE Disk Usage Analyzer
el: Ανάλυση χρήσης δίσκου του MATE

en: MATE Search Tool
el: Εργαλείο αναζήτησης MATE

en: Manage Filters
el: Διαχείριση φίλτρων

en: Manage filters
el: Διαχείριση φίλτρων

en: Maximum depth
el: Μέγιστο βάθος

en: Mo_ve to Trash
el: _Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Monitor Home
el: Αρχική οθόνη

en: Mount Point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Move to parent folder
el: Μετακίνηση σε γονικό φάκελο

en: Moving "%s" failed: %s.
el: Η μετακίνηση "%s" απέτυχε: %s.

en: Na_me does not contain
el: Το ό_νομα δεν περιέχει

en: Name
el: Όνομα

en: Name contains
el: Όνομα περιέχει

en: Name matches regular e_xpression
el: Ταίριασμα κανονικής έ_κφρασης

en: New look up
el: Νέα αναζήτηση

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
el: Δεν βρέθηκε ομάδα '%s' μέσα στον ορισμό πηγής λεξικού

en: No Files Found
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
el: Δεν υπάρχει σύνδεση  για τον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s:%d'

en: No context available for source '%s'
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο περιεχόμενο για τη πηγή '%s'

en: No databases found on dictionary server at '%s'
el: Δεν βρέθηκαν βάσεις δεδομένων στον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s'

en: No definitions found
el: Δε βρέθηκαν ορισμοί

en: No definitions found for '%s'
el: Δεν βρέθηκαν ορισμοί για '%s'

en: No dictionary source available with name '%s'
el: Δεν βρέθηκε διαθέσιμη πηγή λεξικού με το όνομα  '%s'

en: No files found
el: Δε βρέθηκαν αρχεία

en: No hostname defined for the dictionary server
el: Δεν ορίσθηκε όνομα συστήματος για τον εξυπηρετητή λεξικού

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
el: Δεν βρέθηκαν στρατηγικές στον εξυπηρετητή λεξικού στο '%s'

en: None
el: Κανένα

en: Normal text size
el: Κανονικό μέγεθος κειμένου

en: Not a launchable item
el: Δεν είναι εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Not found
el: Δε βρέθηκαν

en: Only show lines that match one of the given filters
el: Να εμφανίζονται μόνο οι γραμμές που ταιριάζουν με ένα από τα φίλτρα που δίνονται

en: Open Containing _Folder
el: Ανοιχτός _Φάκελος που περιέχει

en: Open Log
el: Άνοιγμα αρχείου καταγραφής

en: Open Wit_h
el: Άνοιγμα _με

en: Open a log from file
el: Άνοιγμα καταγραφής από αρχείο

en: Open the help contents for the log viewer
el: Άνοιγμα των περιεχομένων βοήθειας για την εφαρμογή προβολής καταγραφών

en: Open with %s
el: Άνοιγμα με %s

en: Optional information:
el: Προαιρετικές πληροφορίες

en: Owned by _group
el: Ανήκει σε ο_μάδα

en: Owned by _user
el: Ανήκει σε _χρήστη

en: Owner is unrecognized
el: Μη αναγνωρίσιμος ιδιοκτήτης

en: PATH
el: ΔΙΑΔΡΟΜΗ

en: PATTERN
el: ΜΟΤΙΒΟ

en: P_review...
el: Π_ροεπισκόπηση...

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Please enter a name and try again.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα και προσπαθήστε ξανά.

en: Please specify either foreground or background color!
el: Παρακαλώ καθορίστε είτε το χρώμα του προσκηνίου είτε του παρασκηνίου!

en: Please wait until the current search ends.
el: Παρακαλώ περιμένετε μέχρι να τελειώσει η τρέχουσα αναζήτηση.

en: Port
el: Θύρα

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preview this document
el: Προεπισκόπηση του εγγράφου

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print definition
el: Εκτύπωση ορισμού λέξης

en: Print result to the console
el: Εκτύπωση αποτελέσματος στη κονσόλα

en: Print the definitions found
el: Εκτύπωση των ορισμών που βρέθηκαν

en: Print the text of the definition
el: Εκτύπωση του κειμένου του ορισμού

en: Print this document
el: Εκτύπωση του εγγράφου

en: Print version information and exit
el: Εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en: Public FTP
el: Δημόσιο FTP

en: Quick Search Excluded Paths
el: Γρήγορη αναζήτηση διαδρομών που έχουν εξαιρεθεί

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
el: Γρήγορη αναζήτηση αποκλεισμένων διαδρομών δεύτερης σάρωσης

en: Quit the log viewer
el: Κλείσιμο παρακολούθησης καταγραφών συστήματος

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Regular expression is empty!
el: Η κανονική έκφραση είναι άδεια!

en: Regular expression is invalid: %s
el: Η κανονική έκφραση είναι άκυρη: %s

en: Reload the list of available databases
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων βάσεων δεδομένων

en: Reload the list of available sources
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων πηγών

en: Reload the list of available strategies
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων στρατηγικών

en: Remove "%s"
el: Διαγραφή  "%s"

en: Remove "%s"?
el: Διαγραφή "%s";

en: Remove the currently selected dictionary source
el: Απομάκρυνση της επιλεγμένης πηγής λεξικού

en: Remove the window border from the screenshot
el: Αφαίρεση του περιγράμματος παραθύρου από το στιγμιότυπο οθόνης

en: Rescan your home folder?
el: Σάρωση ξανά του αρχικού σας κατάλογου;

en: STRING
el: ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ

en: S_can Remote Folder...
el: Σάρωση α_πομακρυσμένου φακέλου...

en: S_earch results:
el: Απο_τελέσματα αναζήτησης:

en: S_ize at least
el: Μέ_γεθος τουλάχιστον

en: S_tatusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Save Screenshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου οθόνης

en: Save Search Results As...
el: Αποθήκευση αποτελεσμάτων αναζήτησης ως...

en: Save Snapshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου οθόνης

en: Save a Copy
el: Αποθήκευση ενός αντιγράφου

en: Save definition
el: Αποθήκευση ορισμού

en: Save images of your desktop or individual windows
el: Αποθήκευση εικόνων της επιφάνειας εργασίας σας ή ξεχωριστών παραθύρων

en: Save in _folder:
el: Αποθήκευση στο _φάκελο:

en: Save screenshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου οθόνης

en: Save the definitions found
el: Αποθήκευση των ορισμών που βρέθηκαν

en: Save the text of the definition to a file
el: Αποθήκευση του κειμένου του ορισμού σε αρχείο

en: Saving file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Scan
el: Σάρωση

en: Scan F_older...
el: Σάρωση _φακέλου...

en: Scan Filesystem
el: Σάρωση συστήματος αρχείων

en: Scan Folder
el: Σάρωση φακέλου

en: Scan Home
el: Σάρωση αρχικού καταλόγου

en: Scan Remote Folder
el: Σάρωση απομακρυσμένου φακέλου

en: Scan _Filesystem
el: Σάρωση σ_υστήματος αρχείων

en: Scan _Home Folder
el: Σάρωση αρ_χικού καταλόγου

en: Scan a folder
el: Σάρωση ενός φακέλου

en: Scan a remote folder
el: Σάρωση ενός απομακρυσμένου

en: Scan filesystem
el: Σάρωση συστήματος αρχείων

en: Scan home folder
el: Σάρωση ενός αρχικού καταλόγου

en: Scanning...
el: Σάρωση...

en: Screenshot at %s - %d.png
el: Στιγμιότυπο στο %s - %d.png

en: Screenshot at %s.png
el: Στιγμιότυπο στο %s.png

en: Screenshot delay
el: Καθυστέρηση στιγμιότυπου οθόνης

en: Screenshot directory
el: Κατάλογος στιγμιότυπου οθόνης

en: Screenshot taken
el: Λήφθηκε στιγμιότυπο οθόνης

en: Search Result Columns Order
el: Ταξινόμηση στηλών αποτελεσμάτων αναζήτησης:

en: Search for Files
el: Αναζήτηση για αρχεία

en: Search history
el: Ιστορικό αναζητήσεων

en: Search paths used by this object
el: Διαδρομές αναζήτησης που χρησιμοποιούνται από αυτό το αντικείμενο

en: Searching for '%s'...
el: Αναζήτηση για '%s'...

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: See mate-dictionary --help for usage
el: Βλέπε mate-dictionary --help για χρήση

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select _area to grab
el: Επιλογή _περιοχής για λήψη

en: Select _devices to include in filesystem scan:
el: Επιλέξτε τις _συσκευές που θα συμπεριλαμβάνονται κατά την σάρωση του συστήματος αρχείων:

en: Select a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Select a search option from the drop-down list.
el: Επιλέξτε μια επιλογή αναζήτησης από την κυλιόμενη λίστα

en: Select and set the "%s" search option
el: Επιλογή και ορισμός της επιλογής αναζήτησης "%s"

en: Select more _options
el: Περισσότερες _επιλογές

en: Select more options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Select the "%s" search option
el: Επιλογή της επιλογής αναζήτησης "%s"

en: Select the entire log
el: Επιλογή όλου του αρχείου καταγραφής

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
el: Επιλέξτε το φάκελο ή τη συσκευή  από όπου θέλετε να ξεκινήσει η αναζήτηση

en: Service _type:
el: Τύπος υ_πηρεσίας:

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Set sort order to descending, the default is ascending
el: Καθορισμός σειράς ταξινόμησης σε φθίνουσα, η εξ ορισμού είναι αύξουσα

en: Set the font used for printing the definitions
el: Ορισμός της γραμματοσειράς εκτύπωσης των ορισμών

en: Set the model of the chart
el: Ορισμός του μοντέλου για το διάγραμμα

en: Set the root node from the model
el: Ορισμός του κόμβου root από το μοντέλο

en: Set the text of "Look in folder" search option
el: Ορισμός του κειμένου της επιλογής αναζήτησης "αναζήτηση στο φάκελο"

en: Set the text of "Name contains" search option
el: Ορισμός του κειμένου της επιλογής αναζήτησης "'Όνομα περιέχει'"

en: Show Additional Options
el: Εμφάνιση πρόσθετων επιλογών

en: Show GDict Options
el: Εμφάνιση επιλογών GDict

en: Show Side Pane
el: Προβολή της πλευρικής στηλης

en: Show Status Bar
el: Προβολή γραμμής κατάστασης

en: Show hidden and backup files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων και αρχείων ασφαλείας.

en: Show matches only
el: Εμφάνιση μόνο ταιριασμάτων

en: Show more _details
el: Εμφάνισης περισσότερων _λεπτομερειών

en: Show or hide the definition window
el: Προβολή η απόκρυψη του παραθύρου του ορισμού

en: Show session management options
el: Προβολή επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Show the about dialog for the log viewer
el: Προβολή του διαλόγου Περί για τον επεξεργαστή mateconf

en: Show the application's version
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: Show version
el: Προβολή έκδοσης

en: Show version of the application
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: Si_ze at most
el: Μέ_γεθος το μέγιστο

en: Side _Pane
el: Πλευρική _στήλη

en: Similar _Words
el: Παρόμοιες _λέξεις

en: Similar words
el: Παρόμοιες λέξεις

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of the font used to display the log
el: Το μέγεθος της γραμματοσειράς απεικόνισης της καταγραφής

en: Smaller text size
el: Μικρότερο μέγεθος κειμένου

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
el: Ταξινόμηση αρχείων σύμφωνα με τα ακόλουθα: όνομα, φάκελος. μέγεθος, τύπος, ή ημερομηνία

en: Source
el: Πηγή

en: Source Name
el: Όνομα πηγής

en: Sources
el: Πηγές

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
el: Καθορίζει μια λίστα αρχείων καταγραφής που θα ανοίγει κατά την εκκίνηση. Η προεπιλογή  είναι η ανάγνωση του /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
el: Καθορίζει το ύψος του κύριου παραθύρου προβολής καταγραφών σε εικοστοιχεία.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
el: Καθορίζει το αρχείο καταγραφής που θα ανοίγει κατά την εκκίνηση. Η προεπιλογή  είναι μηνύματα  /var/log/, ανάλογα με τη διανομή σας.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
el: Καθορίζει το μέγεθος της σταθερού πλάτους γραμματοσειράς που χρησιμοποιείται για την απεικόνισης της καταγραφής στη προβολή του κύριου δέντρου.Το προεπιλεγμένο μέγεθος είναι το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς τερματικού.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
el: Καθορίζει το πλάτος σε εικονοστοιχεία του κυρίου παραθύρου προβολής καταγραφών

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει την αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: St_atusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Starting %s
el: Γίνεται εκκίνηση %s

en: Status
el: Κατάσταση

en: Statusbar is Visible
el: Η γραμμή κατάστασης είναι ορατή

en: Stop scanning
el: Διακοπή σάρωσης

en: Strategies
el: Στρατηγικές

en: Strategy
el: Στρατηγική

en: Strategy `%s' selected
el: Επιλέχθηκε η στρατηγική `%s'

en: Subfolder tips visible
el: Ορατές συμβουλές υποφακέλου

en: System Log Viewer
el: Παρακολούθηση καταγραφών συστήματος

en: Take Screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης

en: Take _Screenshot
el: Λήψη _στιγμιότυπου οθόνης

en: Take a picture of the screen
el: Λήψη μιας φωτογραφίας της οθόνης

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης μετά από μια καθορισμένη καθυστέρηση (σε δευτερόλεπτα)

en: The GdictContext bound to this source
el: Το GdictContext που έχει συνδεθεί σε αυτή τη πηγή

en: The GdictContext object used to get the word definition
el: Το αντικείμενο GdictContext που χρησιμοποιείται για τη λήψη του ορισμού λέξης

en: The caja file manager is not running.
el: Ο διαχειριστής αρχείων του Ναυτίλου δεν εκτελείται.

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
el: Η θυγατρική διεργασία αποθήκευσης έκλεισε απρόσμενα.  Δεν είναι δυνατή η εγγραφή του στιγμιότυπου οθόνης στο δίσκο.

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
el: Τα περιεχόμενα του αρχικού σας καταλόγου άλλαξαν.Επιλέξτε να γίνει σάρωση ξανά για να ενημερωθούν οι λεπτομέρειες της χρήσης δίσκου

en: The database used to query the GdictContext
el: Η βάση δεδομένων που χρησιμοποιείται για την αναζήτηση GdictContext

en: The default database of this dictionary source
el: Η προεπιλεγμένη βάσης δεδομένων αυτής της πηγής λεξικού

en: The default database to use
el: Η προεπιλεγμένη βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί

en: The default search strategy to use
el: Η προεπιλεγμένη στρατηγική αναζήτησης που θα χρησιμοποιηθεί

en: The default strategy of this dictionary source
el: Η προεπιλεγμένη στρατηγική αυτής της πηγής λεξικού

en: The description of this dictionary source
el: Περιγραφή αυτής της πηγής λεξικού

en: The directory the last screenshot was saved in.
el: Ο κατάλογος που την προηγούμενη φορά αποθηκεύτηκε στιγμιότυπο οθόνης

en: The display name of this dictionary source
el: Το όνομα εμφάνισης αυτής της πηγής λεξικού.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
el: Το έγγραφο"%s" υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The document does not exist.
el: Το έγγραφο δεν υπάρχει.

en: The document name you selected is a folder.
el: Το όνομα εγγράφου που επιλέξατε είναι ένας φάκελος.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
el: Το αρχείο "%s" υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file is not a regular file or is not a text file.
el: Το αρχείο δεν είναι κανονικό αρχείο ή δεν είναι αρχείο κειμένου.

en: The filename used by this dictionary source
el: Το όνομα αρχείου που χρησιμοποιείται από αυτή τη πηγή λεξικού.

en: The folder does not exist.
el: Ο φάκελος δεν υπάρχει.

en: The font to be used when printing
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στην εκτύπωση

en: The font to be used when printing a definition.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στην εκτύπωση ενός ορισμού.

en: The hostname of the dictionary server to connect to
el: Το όνομα συστήματος που χρησιμοποιείται  για τη σύνδεση στον εξυπηρετητή λεξικού.

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
el: Το μέγιστος βάος που θα σχεδιάζεται στο διάγραμμα από το κατάλογο root

en: The name of the client of the context object
el: Το όνομα του πελάτη για το αντικείμενο περιεχομένου

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
el: Το όνομα της προεπιλεγμένης ανεξάρτητης βάσης δεδομένων για χρήση στο εξυπηρετητή λεξικού. Ένα θαυμαστικό  ("!") καθορίζει ότι το λεξικό του mate θα ψάχνει όλες τις βάσεις σε ένα δοσμένο εξυπηρετητή

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
el: Το όνομα της προεπιλεγμένης στρατηγικής αναζήτησης που θα χρησιμοποιείται σε μια πηγή λεξικού,αν είναι διαθέσιμη. Η προεπιλεγμένη στρατηγική είναι 'ακριβώς', που σημαίνει ότι θα ταιριάζει τις λέξεις με ακρίβεια.

en: The name of the dictionary source used
el: Το όνομα της πηγής λεξικού που χρησιμοποιείται

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
el: Το όνομα της προεπιλεγμένης πηγής λεξικού για την ανάκτηση των ορισμών των λέξεων.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων αναμονής πριν τη λήψη στιγμιοτύπου οθόνης

en: The port of the dictionary server to connect to
el: Η θύρα που χρησιμοποιείται για την σύνδεση στον εξυπηρετητή λεξικού.

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
el: Τα αποτελέσματα αναζήτησης μπορεί να μην είναι έγκυρα. Υπήρξαν σφάλματα κατα την εκτέλεση αυτής της αναζήτησης.

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
el: Τα αποτελέσματα αναζήτησης μπορεί να μην είναι έγκυρα. Θέλετε να απενεργοποιήσετε την λειτουργία της γρήγορης αναζήτησης;

en: The status code as returned by the dictionary server
el: Ο κωδικός κατάστασης που επιστρέφει ο εξυπηρετητής λεξικού

en: The strategy used to query the GdictContext
el: Η στρατηγική που χρησιμοποιείται για την αναζήτηση GdictContext

en: The transport mechanism used by this dictionary source
el: Ο μηχανισμός μεταφοράς που χρησιμοποιείται από τη πηγή λεξικού.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένο πρόγραμμα παρουσίασης για την εμφάνιση του εγγράφου.

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένο πρόγραμμα παρουσίασης για την εμφάνιση του φακέλου.

en: There was an error displaying help.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας.

en: There was an error displaying help: %s
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας: %s

en: There was an error while displaying help
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει την προεπιλεγμένη τιμή της λειτουργίας "Αναζήτηση σε φάκελο".

en: This key defines the items which were searched for in the past.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τα αντικείμενα τα οποία αναζητήθηκαν στο παρελθόν.

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τη σειρά των στηλών στα αποτελέσματα αναζήτησης. Δεν πρέπει να τροποποιηθείαπό το χρήστη.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τις διαδρομές του εργαλείου αναζήτησης που θα εξαιρούνται από την γρήγορη αναζήτηση. Τα wildcards '*' και '?' υποστηρίζονται. Οι προεπιλεγμένες τιμές είναι  /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τις διαδρομές του εργαλείου αναζήτησης που θα εξαιρούνται από την δεύτερη σάρωση όταν γίνεται γρήγορη αναζήτηση. Η δεύτερη σάρωση χρησιμοποιεί την εντολή find για την αναζήτηση αρχείων και ο σκοπός της είναι να βρεθούν τα αρχεία που δεν έχουν ταξινομηθεί. Τα wildcards '*' και '?' υποστηρίζονται. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι /.

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει το ύψος του παραθύρου, και χρησιμοποιείται για την απομνημόνευση τουμεγέθους του εργαλείου αναζήτησης ανάμεσα στις συνεδρίες. Ο ορισμός του σε -1 θα κάνει το εργαλείοαναζήτησης να χρησιμοποιεί το προεπιλεγμένο ύψος.

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει το πλάτος του παραθύρου, και χρησιμοποιείται για την απομνημόνευση τουμεγέθους του εργαλείου αναζήτησης ανάμεσα στις συνεδρίες. Ο ορισμός του σε -1 θα κάνει το εργαλείοαναζήτησης να χρησιμοποιεί το προεπιλεγμένο ύψος.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Περιέχει το κείμενο" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Ημερομηνία τροποποίησης μικρότερη από" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Ημερομηνία τροποποίησης μεγαλύτερη από" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Να μη συμπεριλαμβάνονται άλλα συστήματα αρχείων" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Το αρχείο είναι κενό" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Ακολούθηση συμβολικών δεσμών" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Όνομα δεν περιέχει" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "'Ονομα ταιριάζει με κανονική έκφραση" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Ανήκει σε ομάδα" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Ανήκει σε χρήστη" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Μη αναγνωρίσιμος χρήστης" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Μέγεθος τουλάχιστον" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Μέγεθος το περισσότερο" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης απενεργοποιεί τη χρήση της εντολής find όταν εκτελεί μια γρήγορη αναζήτηση.

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης απενεργοποιεί τη χρήση της εντολής locate όταν εκτελεί  αναζήτηση απλού ονόματος αρχείου.

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν το παράθυρο αναζήτησης θα ξεκινάει σε μεγιστοποίηση.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα οτι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ -χωρίς ακόμη και την έμμεση εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες τη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License).

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και η τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License) όπως αυτή δημοσιεύεται από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation) -είτε της έκδοσης 2 της άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
el: Αυτή η έκδοση του System Log δεν υποστηρίζει καταγραφές μορφής GZip.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
el[0]: Αυτό θα ανοίξει %d διαφορετικό παράθυρο.
el[1]: Αυτό θα ανοίξει %d διαφορετικά παράθυρα.

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
el: Αυτό θα διαγράψει οριστικά την πηγή λεξικού από τη λίστα.

en: Toggle dictionary window
el: Εναλλαγή παραθύρου λεξικού

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
el: Πάρα πολλές επιλογές. Μόνο ένας κατάλογος μπορεί να οριστεί.

en: Toolbar is Visible
el: Η εργαλειοθήκη είναι ορατή

en: Total Size
el: Συνολικό μέγεθος

en: Total filesystem capacity
el: Συνολική χωρητικότητα συστήματος αρχείων

en: Total filesystem capacity:
el: Συνολική χωρητικότητα συστήματος αρχείων:

en: Total filesystem usage
el: Συνολική χρήση συστήματος αρχείων

en: Transport
el: Μεταφορά

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
el: Τα απορρίμματα δεν είναι προσβάσιμα. Αδυναμία μετακίνησης"%s" στα απορρίμματα.

en: Type
el: Τύπος

en: Type the word you want to look up
el: Εισάγετε τη λέξη που θέλετε να αναζητήσετε

en: USER
el: ΧΡΗΣΤΗΣ

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
el: Αδυναμία εκκαθάρισης του προσωρινού φακέλου:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
el: Αδυναμία σύνδεσης  στον εξυπηρετητή λεξικού σε  '%s:%d'

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s:%d'. Ο εξυπηρετητής αποκρίθηκε με κωδικό %d (εκτός λειτουργίας)

en: Unable to create a context
el: Αδύνατη η δημιουργία περιεχομένου

en: Unable to create a source file
el: Αδύνατη η δημιουργία ενός αρχείου πηγής

en: Unable to create socket
el: Αδύνατη η δημιουργία socket

en: Unable to create the data directory '%s': %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου δεδομένων '%s': %s

en: Unable to display the preview: %s
el: Αδύνατη η προβολή της προεπισκόπησης: %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
el: Αδυναμία εύρεσης μια κατάλληλης πηγής λεξικού

en: Unable to find dictionary source
el: Αδυναμία εύρεσης πηγής λεξικού.

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
el: Αδυναμία λήψης του κλειδιού '%s' μέσα στο αρχείο ορισμού πηγής λεξικού: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
el: Αδυναμία λήψης του κλειδιού '%s' μέσα στον ορισμό πηγής λεξικού: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
el: Αδυναμία ανάλυσης της απόκρισης του εξυπηρετητή λεξικού
    : '%s'

en: Unable to remove source '%s'
el: Αδύνατη η απομάκρυνση πηγής '%s'

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
el: Αδύνατη η μετονομασία του αρχείου '%s' σε '%s': %s

en: Unable to save source file
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου πηγής

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
el: Αδυναμία ορισμού του καναλιού ως μη-φραγμένο: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
el: Αδυναμία λήψης στιγμιότυπου οθόνης του τρέχοντος παραθύρου

en: Unknown error saving screenshot to disk
el: Άγνωστο σφάλμα αποθήκευσης στιγμιότυπου οθόνης στο δίσκο.

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη κατηγοριοποιημένο αρχείο επιφάνειας εργασίας έκδοσης  '%s'

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη κατηγοριοποιημένη επιλογή εκκίνησης : %d

en: Untitled document
el: Ανώνυμο έγγραφο

en: Usage
el: Χρήση

en: VALUE
el: ΤΙΜΗ

en: Version:
el: Έκδοση :

en: View as Rings Chart
el: Προβολή ως διάγραμμα δακτυλίων

en: View as Treemap Chart
el: Προβολή ως  δενδροειδές διάγραμμα

en: View or monitor system log files
el: Εμφάνιση ή παρακολούθηση των αρχείων καταγραφής συστήματος

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
el: Αν θα παρακολουθείται για αλλαγές ο αρχικός σας κατάλογος.

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
el: Αν θα χρησιμοποιούνται ή όχι μόνο τοπικά λεξικά

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
el: Αν θα είναι ορατή η γραμμή κατάστασης στο κάτω μέρος του κύριου παραθύρου.

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
el: Αν θα σχεδιάζονται συμβουλές οθόνης για τους υποφακέλους του επιλεγμένου φακέλου.

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
el: Αν η εργαλειοθήκη θα είναι ορατή στο κύριο παράθυρο.

en: Which type of chart should be displayed.
el: Ποιο είδος διαγράμματος θα πρέπει να εμφανίζεται.

en: Width of the main window in pixels
el: Πλάτος του κυρίου παραθύρου σε εικονοστοιχεία

en: Windows share
el: Κοινόχρηστο Windows

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
el: Χωρίς τα σημεία προσάρτησης δεν είναι δυνατή η ανάλυση χρήσης δίσκων.

en: Word `%s' selected
el: Επιλέχθηκε η λέξη `%s'

en: Words to look up
el: Λέξεις για αναζήτηση

en: Words to match
el: Λέξεις για ταίριασμα

en: Wrapped
el: Αναδιπλωμένο

en: You did not select a document name.
el: Δεν επιλέξατε ένα όνομα εγγράφου.

en: You don't have enough permissions to read the file.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για ανάγνωση του αρχείου.

en: You may not have write permissions to the document.
el: Μπορεί να μην έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα εγγραφής για το έγγραφο.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License) μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν όχι, επικοινωνήστε γραπτώς με το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation, Inc.), 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: [DIRECTORY]
el: [ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ]

en: [LOGFILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ...]

en: _About
el: _Περί

en: _Analyzer
el: _Αναλυτής

en: _Close
el: Κλεί_σιμο

en: _Collapse All
el: Σύμπτυξη ό_λων

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: Αντι_γραφή

en: _Date modified less than
el: Ημερομηνία τ_ροποποίησης μικρότερη από

en: _Description:
el: _Περιγραφή:

en: _Domain Name:
el: Ό_νομα τομέα:

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Expand All
el: Α_νάπτυξη όλων

en: _File
el: Α_ρχείο

en: _Filters
el: _Φίλτρα

en: _Find...
el: Εύ_ρεση...

en: _Find:
el: Εύ_ρεση:

en: _First Definition
el: Π_ρώτος ορισμός

en: _Folder:
el: _Φάκελος:

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Image type:
el: Τύπος ε_ικόνας:

en: _Last Definition
el: _Τελευταίος ορισμός

en: _Location (URI):
el: _Τοποθεσία (URI):

en: _Look Up Selected Text
el: Αναζήτηση επι_λεγμένου κειμένου

en: _Look in folder:
el: _Αναζήτηση στο φάκελο:

en: _Monitor changes to your home folder
el: _Παρακολούθηση αλλαγών στον αρχικό σας κατάλογο

en: _Name contains:
el: Ό_νομα περιέχει:

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: _New
el: _Νέο

en: _Next
el: _Επόμενο

en: _Next Definition
el: Επόμε_νος ορισμός

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Open Folder
el: Ά_νοιγμα φακέλου

en: _Open with %s
el: Άνοιγμα _με %s

en: _Open...
el: Άν_οιγμα...

en: _Port:
el: _Θύρα:

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Previous Definition
el: _Προηγούμενος ορισμός

en: _Print
el: Εκτύ_πωση

en: _Print font:
el: Γραμματοσειρά εκτύ_πωσης:

en: _Print...
el: Εκτύ_πωση...

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Regular Expression:
el: _Κανονική έκφραση:

en: _Replace
el: Α_ντικατάσταση

en: _Rescan
el: Σάρωση _ξανά

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Save Results As...
el: Αποθήκευ_ση αποτελεσμάτων ως...

en: _Save a Copy...
el: Απο_θήκευση ενός αντιγράφου...

en: _Scan
el: _Σάρωση

en: _Select a dictionary source for looking up words:
el: Επι_λέξτε μια πηγή λεξικού για την αναζήτηση λέξεων:

en: _Server:
el: _Εξυπηρετητής:

en: _Share:
el: _Κοινή χρήση:

en: _Show hidden folders
el: Εμ_φάνιση κρυφών φακέλων

en: _Sidebar
el: Πλευρική _στήλη

en: _Statusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: _Toolbar
el: Ε_ργαλειοθήκη

en: _Transport:
el: Μετα_φορά:

en: _User Name:
el: Όνομα χρήσ_τη:

en: _View
el: Προ_βολή

en: available:
el: Διαθέσιμο:

en: contains hardlinks for:
el: περιέχει hardlinks για:

en: days
el: ημέρες

en: effect
el: Εφέ

en: last update: %s
el: τελευταία ενημέρωση: %s

en: link (broken)
el: σύνδεσμος (σπασμένος)

en: link to %s
el: σύνδεσμος στο %s

en: nd copy)
el: ο αντίγραφο)

en: rd copy)
el: ο αντίγραφο)

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: source
el: πηγή

en: st copy)
el: ο αντίγραφο

en: th copy)
el: ο αντίγραφο

en: today at %-I:%M %p
el: σήμερα στις %-I:%M %p

en: used:
el: σε χρήση:

en: word
el: λέξη

en: yesterday at %-I:%M %p
el: χθες στις %-I:%M %p
